ohlssons hållbara samarbete med hittarps ik

Ohlssons går in som hållbar partner till Hittarps IK

Under året går vi in som den hållbara partnern till Hittarps IK, där vi bland annat kommer att synas på den årliga städdagen.

Vi är glada över möjligheten att bli en del av Hittarps IK. Det är en fantastisk klubb som ger ungdomar chansen att utvecklas och vi på Ohlssons tror på ett långt och hållbart samarbete!

"Miljön är en otroligt aktuell fråga för Hittarps IK och att skapa en hållbar, klimatanpassad omgivning runt Laröds IP är ett av klubbens fokusområden framöver. Tillsammans med Ohlssons expertkunskaper inom just hållbarhet kan vi skapa en mer miljövänlig idrottsplats och samtidigt öka det hållbara engagemanget hos klubbens medlemmar och besökare. Vi inleder med att anordna en riktigt bra städdag tillsammans.", säger Mattias Hallberg, Hittarps IK.